Ana Sayfa / Haber / DENİZLİ’DE İLK DEFA EPİLEPSİ FARKINDALIĞI ETKİNLİKLERİ YAPILDI

DENİZLİ’DE İLK DEFA EPİLEPSİ FARKINDALIĞI ETKİNLİKLERİ YAPILDI

DENİZLİ’DE İLK DEFA EPİLEPSİ FARKINDALIĞI ETKİNLİKLERİ YAPILDI

Türkiye’de yaklaşık 800 bin kişinin hayatını olumsuz etkileyen epilepsi, beyinde var olan elektriğin aşırı artması sonucunda ortaya çıkıyor. Yanlış bilgiler nedeniyle hastaların günlük hayatlarına devam etmelerine engel olabilen epilepsi konusunda farkındalık yaratmak için 14-15 Ekim 2017 tarihinde Denizli’de çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Pamukkale Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Göksemin Demir’in önderliğinde UCB pharma’nın koşulsuz katkıları ile düzenlenen bu organizasyonlarda hem aile hekimleri hem de epilepsi hasta ve yakınları biraraya geldi.

İlk olarak 14 Ekim Cumartesi günü erişkinde ve çocuklukta epilepsi hastalığının belirtileri ve tedavi seçenekleri konusunda aile hekimlerine bilgilendirme yapıldı. İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinin de desteğiyle gerçekleşen bu konferanslara aile hekimlerinin yoğun ilgisi, epilepsi hastalığının toplum sağlığı açısından önemini gözler önüne serdi. Bu toplantıda Prof. Dr. Göksemin Demir epilepsinin kadın sağlığındaki önemine ve tedavi stratejilerine değindi. Çocuk nörolojisi uzmanı Doç.Dr. Akgün Ölmez Türker ise özellikle çocukluk çağı epilepsileri konusunda aile hekimlerini bilgilendirdi.

15 Ekim Pazar günü ise İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli Merkez Efendi Belediyesi’nin de destekleri ile epilepsi hasta ve yakınları için unutulmaz bir gün oldu. Yaklaşık 4 saat boyunca hiç eksilmeyen bir ilgiyle toplantıları takip eden hasta ve yakınları erişkin ve çocukluk çağı epilepsileri hakkında bilgi sahibi oldular.  Katılımcılar, epilepsi konusunda deneyimli hocalardan Prof. Dr. Ali Akyol (Adnan Menderes Üniversitesi), Prof. Dr. Göksemin Demir ve Doç. Dr. Akgün Ölmez Türker’den hastalık sürecinde yapılması ve dikkat edilmesi gereken durumları dinlediler. Denizli Barosu’ndan Av. Zafer Gönenç’ten hukuki süreçlerde epilepsi hastalarının karşılaşabileceği durumlar hakkında bilgi aldılar. Son olarak merkezi İstanbul’da bulunan Türkiye Epilepsi Hasta ve Yakınları Derneği Başkanı Ebru Öztürk, dernek çalışmalarını ve epilepsi hastalarının çalışma ve iş bulma, ehliyet edinme gibi sorunlarını çözmek amacıyla yaptıkları yasal girişimleri aktardı. Toplantı sonrasında Denizli Orman İl Müdürlüğü’nün ve yine Denizli Merkez Efendi Belediyesi’nin de katkıları ile  “EPİLEPSİ HATIRA ORMANI” için  doktorlar hasta ve yakınlarıyla birlikte fidan diktiler.

            Denizli halkının etkinliğe gösterdiği büyük ilgiye teşekkür eden deneyimli hocalar; ‘’Epilepsili bireylerin büyük çoğunluğu yanlış bilgiler nedeniyle sokağa çıkamıyor, çocuklar okula gidemiyor, yetişkinler ise iş bulamıyor ya da evlenemiyor. Epilepsiye dikkat çekecek ve bunun gibi ön yargıları azaltacak tüm etkinlikler, sık sık düzenlenerek hastalık hakkında toplumsal farkındalık ve bilinç oluşturulmalı’’ dediler.