Ana Sayfa / Haber / LOKAL ANESTEZİ İLE KALP KAPAĞI DEĞİŞTİ

LOKAL ANESTEZİ İLE KALP KAPAĞI DEĞİŞTİ

LOKAL ANESTEZİ İLE KALP KAPAĞI DEĞİŞTİ

         PAÜ Hastanesinde lokal anestezi ile 78 yaşındaki Muğla’dan gelen Özgün Karaca kalp kapağı değiştirilerek sağlığına kavuşturuldu.

Pamukkale Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.İsmail Doğu KILIÇ Pamukkale Üniversitesi’nde ilk kez hasta uyutulmadan ve lokal anestezi altında uygulanan ve Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu (TAVI) olarak adlandırılan bu yöntemin büyük önem taşıdığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “TAVI olarak adlandırdığımız bu yöntemde, kasık bölgesinden girilerek aort kapağına ulaşılıyor ve yaklaşık 20-25 dakika süren bir işlem ile aort kapağı değiştirilebiliyor. Göğüs kafesi açılmadığı için de risk, bu işlemde açık ameliyata yönteme göre daha az. Kasık bölgesinden yapıldığı durumlarda da, genel anestezi uygulanmadan yani narkozsuz yapılabiliyor. Biz de hastamızda bu işlemi  uyutmadan ve lokal anestezi ile yaptık. ”

Doç. Dr. KILIÇ, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bu yöntem öncelikle, kapak takılması için açık ameliyatı kaldıramayacak kadar yüksek riskli olan ya da açık ameliyatın yapılamayacağı hastalara öneriliyor. Hastalar bize başvurduklarında, bu yöntemin hasta için uygun olup olmadığına titiz bir değerlendirme süreci sonunda kalp damar cerrahlarıyla beraber karar veriyoruz. Uygun görüldüğü takdirde işlem yapılıyor ve hastalar işlemden sonra iki gün içinde servise çıkabiliyor, ayağa kalkabiliyor ve dört ile beş gün içerisinde taburcu olabiliyor. “

Doç. Dr. Kılıç kalp rahatsızlığı olan hastalarımızın geç kalmadan hastaneye başvurmaları konusunda da uyarılarda bulundu.