Ana Sayfa / Haber / PAÜ UYARIYOR:ASTIM HASTALARININ SAYISI GÜN GEÇTİKTE ARTIYOR

PAÜ UYARIYOR:ASTIM HASTALARININ SAYISI GÜN GEÇTİKTE ARTIYOR

PAÜ UYARIYOR:ASTIM HASTALARININ SAYISI GÜN GEÇTİKTE ARTIYOR

ASTIM HASTALARININ SAYISI GÜN GEÇTİKTE ARTIYOR

 

3 Mayıs Dünya Astım Haftası olarak kutlanmaktadır. Astım; akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

PAÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Doç.Dr. Neşe Dursunoğlu astım hastalığı hakkında yaptığı açıklamada ; “Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hastanın olduğunu, ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan birinin astım hastası olduğunu ve astımın görülme sıklığının yıllar içinde giderek artmakta olduğunu” belirtti.

Astım hastalığının bazı faktörleri bulunmaktadır. Bu faktörler kişiyle ve çevreyle ilgili olmak üzere iki gruptur. Kişisel risk faktörleri içinde kalıtım yani genetik yapı, cinsiyet ve şişmanlık sayılabilir. Çevresel risk faktörleri ise kalıtsal olarak yatkın bireylerde astımın ortaya çıkması ve ağırlığı üzerinde rol oynar. Bunlar alerjenler, tekrarlayan akciğer infeksiyonları, sigara dumanına maruziyet, bazı ilaçlar, iç ve dış ortam hava kirliliği ve beslenme tarzıdır.

            Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Doç.Dr. Dursunoğlu ; “Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisi ile, astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar, özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şeklinin  mutlaka bir uzman tarafından hastalara gösterilmesi gerektiğini vurguladı.