Ana Sayfa / Haber / PAÜ’DE BIÇAKSIZ BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATLARI DEVAM EDİYOR

PAÜ’DE BIÇAKSIZ BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATLARI DEVAM EDİYOR

PAÜ’DE BIÇAKSIZ BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATLARI DEVAM EDİYOR

         Gamma Knife, ışınla hastalıklı beyin alanına etki eden bir yöntemdir. 192 adet gamma ışını kaynağından çıkan ışın demetleri hastalıklı bölgede odaklanır ve bu şekilde çevresindeki sağlıklı beyin dokusuna zarar vermeden, hastalıklı doku yüksek doz radyasyonla tedavi edilir.

            Gamma knife ile tedavi edilebilen sık görülen beyin hastalıkları; “arteriovenöz malformasyon” denilen beyin damar yumakları, vücudun başka yerindeki bir kanserin beyne “metastazı”, “vestibüler schwannom” ismi verilen işitme-denge siniri tümörü, “hipofiz bezi adenomları”, beyin kaynaklı bazı hareket bozukluğu hastalıkları, “trigeminal nevralji” denilen yüz ağrısı ve “meningiom” gibi iyi huylu beyin tümörleri.

            Gamma Knife ışın cerrahisi tedavisi yaşı nedeniyle cerrahiye bağlı yan etkilerin yüksek olabileceği hastalarda önerilen bir tedavi yöntemidir. İşlem sırasında genel anestezi ihtiyacı duyulmaktadır. Bunun dışında saçlı deride ve kafada yara oluşmuyor. Saçlar kesilmiyor ve tedavi sonrasında dökülmüyor.

            Bu yöntem, kafatasının açılmasını gerektirmediği için, açık cerrahi girişimlerde ortaya çıkabilecek olan kanama, enfeksiyon gibi komplikasyonlar oluşmamakta, hastanede yatışı gerektirmediği için buna bağlı ortaya çıkabilecek olan problemler de görülmemektedir. Gamma Knife tedavisi hastalığın durumuna göre 15-20 dakika veya 2-3 saat sürebiliyor. Üstelik hastalar aynı gün içinde evlerine dönebiliyor.

Ünite hakkında bilgi veren PAÜ Hastanesi Beyin Cerrahı AD. Başkanı Prof. Dr. Feridun ACAR  “ Şu anda dünyada 300’ün üzerinde Gamma Knife merkezi var. Türkiye'de ise; son olarak Pamukkale Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki Gamma Knife merkezinin de katılımıyla toplam 7 merkez hizmet veriyor olacaktır.” Dedi.

Prof.Acar hastalarımızın tedavilerine devam eden  Pamukkale Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalının böylece Ege Bölgesi’nde Gamma Knife uygulayabilen tek merkez durumunda olduğunu da belirtti.