Ana Sayfa / Haber / PAÜ’DE BİYONİK KULAK TAKILAN İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLAR KONUŞMAYA BAŞLADI

PAÜ’DE BİYONİK KULAK TAKILAN İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLAR KONUŞMAYA BAŞLADI

PAÜ’DE BİYONİK KULAK TAKILAN İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLAR KONUŞMAYA BAŞLADI

             PAÜ Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Fazıl Necdet Ardıç tarafından bir yıl önce Denizli’nin ilk biyonik kulak ameliyatı işitme engelli bir çocuğa yapılmıştı. O zamandan bu yana gerek doğuştan işitme engelli gerekse işitmesini tamamen kaybetmiş 10’un üstünde hastaya aynı ameliyat uygulandı. Ameliyatın birinci yıldönümünde biyonik kulak takılan bütün hastalar Kulak Burun Boğaz Kliniğinde bir araya geldi. Hem kontrolleri yapıldı, hem de pasta kesilerek yıldönümü kutlandı. Prof.Dr.Fazıl Necdet Ardıç başkanlığındaki ekiple beraber hatıra fotoğrafları çektirildi. Hastanenin koridorları etrafta koşuşturan çocuklarla doldu.  Doğuştan işitme engelli çocukların artık konuşmaya başlaması herkeste büyük mutluluk uyandırdı. İleri yaşta bu cihazı takan hastalar herkesten uzak durup içlerine kapanmışken, tekrar insanlarla görüşmeye başladıklarını ifade ettiler.

            Prof.Dr.Ardıç; Biyonik kulak teknolojisinin doğuştan işitme engellilere ilk 2 yaş içinde, sonradan işitmesi tamamen kaybeden hastalara 10 yıl içinde takılırsa mucizeler yarattığını ve  işitme cihazından  farklı olarak işitme cihazı gelen sesleri yükselterek kulağa verirken, biyonik kulak gelen sesleri elektriksel dalgalara çevirerek direkt işitme sinirine iletmekte olduğunu belirtti.

Biyonik kulak hastaya  çok ileri düzey cerrahi teknikler kullanılarak takılmakta ve hastanın bir çok eğitim görmesi gerekmektedir. Eğitimler sonunda hastalarımızın konuşmaya başlamaları  sosyal hayatlarını da olumlu yönde etkilemektedir.