Ana Sayfa / Haber / GÖĞÜS KAFESİNDEN 3 KG DEV BİR KİTLE ÇIKARILDI

GÖĞÜS KAFESİNDEN 3 KG DEV BİR KİTLE ÇIKARILDI

GÖĞÜS KAFESİNDEN 3 KG DEV BİR KİTLE ÇIKARILDI

            PAÜ Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı hastanın göğüs kafesinden başarılı bir operasyonla kitleyi çıkardı.

Göğüs Cerrahisi AD. Başkanı Doç. Dr. Ümit Aydoğmuş yapılan operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu ; “13 yaşındaki erkek hastanın göğüs kafesinden yaklaşık 3 kilogram ağırlığında, 20 cm. boyutunda dev bir kitle çıkarıldı. Kitle, sol akciğerin tamamen fonksiyon dışı kalmasına yol açmasının yanında kalbe ve diğer hayati organlara ciddi bir baskı oluşturuyordu.  Çabuk yorulma şikâyetiyle başvurduğu hastanedeki tetkikleri sonucunda göğüs kafesinin içinde dev bir kitle tespit edildi.  Orada ameliyata bağlı ölüm riskinin yüksek olduğu söylenince, hastanın anne ve babası çocuğu kliniğimize getirdiler.

Hastadan çıkartılan dev tümör patolojik incelemeler sonucunda, gerçekte iyi huylu bir tümör olan teratom tanısını aldı. Yani diğer organlara sıçramayan ve onları tamamen istila etmeyen bir tümördü. Ama uzun süre belirti vermemesi ve belirtilerin önemsenmemesi sonucu hastanın tümörü bir göğüs kafesini tamamen doldurup diğer göğüs kafesine taşmıştı. Yaptığımız tetkikler sonucunda hasta için tek şansın kitlenin tamamen çıkarılması olduğuna karar verdik. Eğer artık parça bıraksaydık hastalık yineleyebilir ve çeşitli sorunlara yol açabilirdi. Geç kalınmış tanıya rağmen ekibimizce tamamıyla çıkarılması başarıldı ve hasta yeniden sağlığına kavuştu. İlerleyen tıbbi cihazlar ve hastanemizdeki yoğun bakım olanakları  bu tür ilerlemiş tümörlere müdahale imkanı sağlamaktadır.” dedi.

Doç. Dr. Aydoğmuş göğüs içi tümörlerin çocukluk yaş gurubunda nadir olduğunu, bu nedenle bazen belirtiler ağırlaşmadan tanı konulamadığını ve nefes darlığı, çabuk yorulma, göğüs ağrısı gibi belirtilerin ciddiye alınmasının faydalarını belirterek bir uzmana gidilmesi gerektiğini bildirdi.