Ana Sayfa / Haber / KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE İYİLEŞTİ

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE İYİLEŞTİ

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE İYİLEŞTİ

Denizli’de ilk kez Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ayak damarları tıkalı olan 83 yaşındaki Halil Kuru isimli hastaya kök hücre tedavisi uygulandı.

Kalçadan alınan kemik iliğinin özel işlemden geçirilmesiyle hasta olan damar bölgesine enjekte edilerek yapılan kök hücre tedavisi Prof. Dr. Gökhan Önem başkanlığında Yrd. Doç. Dr. Tevfik Güneş, Araş. Gör. Dr. Hayati Taştan ve Araş. Gör. Şafak Şimşek’ten oluşan ekip tarafından gerçekleştirildi.

Tedaviyi uygulayan Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Önem “Hastamız bize ayağında dolaşım bozukluğuna bağlı şiddetli ağrı şikayeti ile başvurdu. Yaptığımız tetkiklerde hastamızın diz altındaki damarlarında ileri derecede tıkanıklık tespit ettik. Damar yapısının baypass ameliyatına uygun olmaması, uygulanan ilaç tedavisinden yarar görmemesi ve ayağın kesilme tehlikesi altında olması nedeniyle kök hücre tedavisi uygulamaya karar verdik” dedi.

Kök hücre tedavisi ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Önem şunları söyledi: “Kök hücre uygulaması ile tıkalı olan damar bölgesinde 1-1,5 ay içerisinde yeni damarların oluşmasını, oluşan damarlar ile ayağın beslemesinde artış sonucunda hastamızın ağrı şikayetlerinde azalma bekliyoruz. Kök hücre tedavisi damar sertliği nedeniyle ayak damarları için yaptığımız ameliyatlara alternatif bir yöntem değil, ameliyattan fayda görme şansı olmayan, ayakta kanlanma bozukluğuna bağlı şiddetli ağrısı olan ve uzuvlarını kaybetme riski altında olan hastalara uyguladığımız bir yöntemdir”


Prof. Dr. Gökhan Önem, kök hücre tedavisinin olumlu sonuçlar vermesiyle ayakları kesilme tehlikesi altında olan hastalarımıza bu tedavinin bir umut olabileceğini belirtti.